Stečaj može značiti i nastavak poslovanja i zadržavanje radnika!
Stečajni postupak se provodi radi skupnog namirenja vjerovnika, unovčenjem imovine stečajnog dužnika i podijelom prikupljenih sredstava vjerovnicima.
Stečajni dužnik može biti pravna osoba ili dužnik pojedinac (obrtnik ili trgovac pojedinac), a koji je nesposoban za plaćanje i prezadužen.
Za provođenje stečajnog postupka nadležan je Trgovački sud na čijem se području nalazi sjedište dužnika. Stečajne postupke pri Trgovačkom sudu u Rijeci provode tri suca. Stečajni upravitelj je fizička osoba koja ime visoku stručnu spremu, položen stručni ispit za stečajnog upravitelja i nalazi se na listi stečajnih upravitelja koju formira Ministarstvo pravosuđa Republike Hrvatske na period od 4 godine. U Republici Hrvatskoj trenutno ima oko 250 stečajnih upravitelja. Stečajni upravitelj se imenuje Rješenjem o otvaranju stečajnog postupka.
Stečajni postupak se pokreće na prijedlog vjerovnika ili dužnika. Vjerovnik koji predleže pokretanje stečajnog postupka dužan je uplatiti sudsku pristojbu na prijedlog za pokretanje stečajnog postupka i dodatnu pristojbu od 10.000,00 kn radi osnivanja Fonda za pokriće troškova stečajnog postupka. Dodatnu pristojbu ne plećaju radnici i raniji radnici stečajnog dužnika, te Republika Hrvatska kada kao vjerovnici predlažu pokretanje stečajnog postupka.
Oglas o otvarnju stečajnog postupka objavljuje se na oglasnoj ploči suda i u „Narodnim novinama“. U oglasu se određuje rok od najmanje 15, a najviše 30 dana u kojem vjerovnici mogu prijaviti svoje tražbine. Tražbine se prijavljuju u 2 primjerka uz uplatu pristojbe koja iznosi 2% od prijavljene tražbine, a najviše 500,00 kn. Prijave se šalju na adresu stečajnog upravitelja.
Kako biste bili sigurni da ste pravilno podnijeli prijedlog za pokretanje stečajnog postupka ili prijavu potraživanja, predlažem da kontaktirate odvjetnika. O tijeku stečajnog postupka uvijek će Vas informirati stečajni upravitelj.
Odvjetnica Ana Vičević Gračanin na listi je stečajnih upravitelja od svibnja 2010. godine. Listu formira Ministarstvo pravosuđa Republike Hrvatske.